Przydatne aplikacje

Awoken
Na pierwszy ogień weźmiemy dość archaiczną, ale przydatną aplikację. Jej największymi plusami są: przypominanie o testach rzeczywistości i prosty dziennik snów… No i to w zasadzie tyle. Awoken nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle nowszych aplikacji. Umieszczam go w zestawieniu jedynie z czystego sentymentu i świadomości, że niektórzy cenią sobie prostotę i minimalizm 🙂
Najlepsze zastosowanie znajdzie w połączeniu z innymi aplikacjami

Runtastic Sleep Better
Znacznie bardziej rozbudowana od swojej poprzedniczki z pierwszej pozycji, ma kilka ciekawych funkcji; dla przykładu, mamy do wyboru kilka czynników, które mogły mieć wpływ na nasz sen (np. „stresujący dzień” czy „alkohol”). Na podstawie zbieranych statystyk, po jakimś czasie, możemy ocenić co wpływa na nas korzystnie, a co szkodzi jakości naszego snu. Dostajemy również opcję „inteligentnego budzika”, który, po wybraniu zakresu czasu od konkretnej godziny, wybudzi nas w najbardziej korzystnym momencie. Gdy już wstaniemy, możemy dodać krótką notkę o naszym śnie oraz dodać wpis w dzienniku snów. Poza tym otrzymujemy również przybliżony wykres głębokości snu.

Sleep as Andorid
Chyba jedna z najpopularniejszych aplikacji w tym temacie, a do tego najbardziej rozbudowana. Posiada masę funkcji, a najciekawszą z nich, według mnie, jest możliwość połączenia ze smartwatchem czy inteligentną opaską, co znacząco poprawia jej skuteczność monitorowania snu. Sleep as Android posiada również, tak jak i Runastic Sleep Better, możliwość oznaczenia czynników wpływających na sen (ich baza jest znacznie bogatsza niż w przypadku poprzedniej aplikacji). Bardzo fajną opcją są „kołysanki”, które odtwarzają wybrane dźwięki do momentu zaśnięcia. Możemy również ustawić sobie powiadomienie w stylu „Uświadom się/to jest sen”, które odtworzy się w odpowiedniej fazie snu i pomoże nam się uświadomić. Traktowałbym to bardziej jako ciekawostkę.
Największym minusem Sleep as Android jest brak możliwości zanotowania snu…

Lucidity
…ale spokojnie, z ratunkiem przychodzi nam aplikacja Lucidity – najlepszy mobilny dziennik snów, jaki tylko możecie znaleźć. Według mnie, na spokojnie zasługuje na miano aplikacji kompletnej w swojej kategorii. Zapisując sen możemy oznaczyć go czy było to LD, koszmar, czy zakończył się paraliżem, czy też FA. Możemy dodawać/tworzyć etykiety, dzięki którym wyszukiwanie konkretnego snu będzie łatwiejsze. Mam również wbudowany dyktafon, jak i przypominanie aby zrobić TR i zapisać sen oraz powiadomienia do techniki ADA.

f.lux
Nazwa tego programu mogła się niektórym przewinąć w artykule o poprawie komfortu snu. Automatycznie dobiera on jasność i temperaturę barw na monitorze, głównie w celu ograniczenia emisji niebieskiego światła. Moim zdaniem, jest to program niezbędny wszystkim tym, którzy lubią spędzać czas przed snem przy komputerze/laptopie. Używanie go daje wymierne efekty – wraz z czasem używania, zauważalna jest poprawa jakości zasypiania.

Znacie jakieś inne ciekawe i przydatne programy/aplikacje? Jeśli tak, to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o